Instagram’da Reklam Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Instagram’da reklam verdikten sonra profiliniz aktif olmalı

Reklam verdikten sonra mutlaka profilimizin aktif olması gerekmektedir. Bu aktifliğinde en fazla hikayelerde olması gerekli, nedeni ise reklam verdikten sonra genelde profilimize gelen hedef kitlemiz hikayelerimize bakar, eğer ki reklamın içeriği ile profilimizde ki hikayelerimizin o günki alakasız şekilde olduğunu görürlerse o zaman fikirleri çok fazla değişecek demektir.

Yani reklamlarda satış odaklı olursanız ama içeriklerinizde o günki hikayelerinizde çok daha başka şeyler paylaşmış olursanız o zaman profilinize gelen satın almaya karar veren bir çok kişi vazgeçebilir. Dolayısı ile reklam verdiğiniz süre boyunca mutlaka hikayelerinizi aktif tutmanız gerekmektedir bu aktiflikte dediğimiz gibi reklamla alakalı içeriklerle olmalıdır. Yani kısaca reklamdaki içeriğinizin hedef kitlenizi ikna ettiği kadar o günki hikayelerin de Stroylerin de mutlaka hedef kitlenizi ikna edicek düzeyde olması gerekmektedir.

Instagram sayfasının aktifliği

Reklamdan alacağınız verimi etkileyecek en önemli faktörlerden birisi de sayfanın aktif olması. Buna Facebook ve Instagram sayfanız da dahil. Algoritma her zaman aktif olan çok daha fazla içerik üreten ve organik şekilde ilerleyen hesapları çok daha fazla öne çıkartmaktadır. Yani rakiplerinizden öne çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken şey sayfanızı aktif tutmak. Unutmayın Instagram bir alışveriş merkezi ve bizler de onun içerisinde kiracılarız. Yani biz onun içerisinde satış yapmaya çalışan hesaplarız bir nevi kiracıyız.

Burda biz instagramın müşterisini yani kendi hedef kitlemizi instagram müşterisi oluyor. Biz Instagram’ın müşterisini ne kadar çok memnun edersek Instagram’da bizi o kadar memnun eder. Kısacası Kazan-Kazan mantığı gibi düşünebilirsiniz. Burdaki faktör profilinizi olabildiğince aktif tutmaktır. Profilinizde ki tüm özelliklerden faydalanın, Anketler, Müzikler, Soru-Cevap, Reels, Kaydırmalı fotoğraflar veya gönderiler bunların hepsini aktif şekilde kullanmanız lazım reklam süresi boyunca unutmayın başta da söylediğimiz gibi reklam’ın facebook düzeyindeki puanı sizin tamamen hesabınızı aktif kullanmanızla alakalı bir durum. Ne kadar çok instagram’ın özelliklerini kullanır hedef kitlenize uyumlu şekilde içerikler üretirseniz, Instagram sizi rakiplerinizden çok daha fazla öne çıkartır. Ve Reklamınızın kalite puanı çok daha yüksek olur.

BENZER KONULAR  Chrome instagram giriş yap

Instagram’da Reklamlardan gelen takipçileri analiz etme

Reklamlardan gelen takipçileri analiz edin derken şu konudan bahsediyoruz. Her reklamda gelen takipçi maalesef verimli takipçi olmuyor, bunu tespit etmek için yapmanız gereken şey takipçilere bir süre incelemek bakmak. Bir kaç gün reklamdan gelen takipçilere bakın eğer o profiller sizden ürün ya da satın alacak profiller ise o zaman reklamınızın hedef kitlesi doğru demektir.

O verdiğiniz reklamdan başarı alıyorsunuz demektir. Ve şunu unutmayın reklam verdikten sonra mutlaka iyi giden reklamlarınızı bir köşeye not edin o reklam’ın veya kampanyanın ismini Busines Menegar’dan değiştirin, ilerde reklamlarınız kötü gittiği zaman veya verim alamadığınız zaman iyi giden hedef kitlelerinizi tekrardan yayına sokmanız için bunları yapmanız gerekmektedir.

Instagram’da Sponsorlu Çekiliş Mesajları geliyor neden?

Reklam verdikten sonra Sponsorlu çekiliş mesajları geliyor yani bunların teklifleri geliyor. Bunun sebebi nedir? Muhtelemen daha önce çekilişlere katıldığınız Sponsorlu çekilişler size alakasız takipçiler geldi. Etkileşim gruplarına katılmışta olabilirsiniz. Algoritma siz reklam verirken ne kadar hedef kitle seçerseniz seçin, sizin ilk olarak takipçi kitlenize bakacaktır. Takipçi kitleniz ne ile ilgileniyorsa sizin de reklamınızı algoritma oraya gösterecektir.

Dolayısı ile Etkileşim gruplarından, Ve Sponsorlu o çekilişlerden uzak durun. Sizin takipçiniz olmayan herkes sizin sayfanıza zarar verebilir. Sizinle alakasız takipçileri bile sayfanızdan çıkaratabilirsiniz. Çünkü instagram’da şöyle bir durum var bir post paylaşıyorsunuz bu post takipçi sayınızın %10’una gösteriliyor maksimum. O %10’dan alınan etkileşime göre algoritma o postunuzu çok daha kişiye gösteriyor ya da göstermiyor.

Şimdi şöyle düşünün etkileşim gruplarına katıldınız, ve çekilişlere katıldınız bir post paylaştınız ve %10’a gösterilecek bu %10 eğer alakasız hedef kitleniz olursa onlar hiç bir şekilde beğenmezse postunuzla ilgilenmezse postlarınız kimseye gözükmez. 3 beğeni 5 beğeni 10 beğeni oluyor. Ve sizler de bundan şikayetçi oluyorsunuz, dolayısı ile yapmanız gereken şey takipçilerinize teker teker bakmak. Bot gibi gözüken tüm hesapları tespit edip takipten çıkartın. Yani sizi takip etmesini engelleyin, zaten normalde işletme hesapları çokta fazla kimseyi takip etmez. 300 500 kişiyi takip eden bir satış hesabı işletme hesabı olmaz bunu untumayın.

BENZER KONULAR  Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Instagram’da Reklamlardan gelen mesajlara nasıl dönüş yapmalıyız?

Diyelim ki herşey çok güzel 10 numara etkileşim alıyoruz mesajlarda almaya başladık, peki bu mesajlara nasıl cevap vereceğiz? Parasını verdiğimiz çokta fazla emek harcadığımız postunu yaptığımız reklam verdiğimiz bir içeriğin mesajlarını almaya başladık. Peki bu kadar emeğin yanında biz o mesajlara otomatik cevaplarla mı cevap vereceğiz? Bunun hiç birşekilde sizlere ve sayfanıza birşey kazandıracağını düşünmüyoruz.

Her zaman size soru soran takipçilerinize normal yazı ile karşılık verebilirsiniz. Veya ses kaydı ile de cevap verebilirsiniz Hedef kitlenizde attığınız ses kaydı mutlaka işe yaramaktadır. Şöyle düşünün 3 ay öncesinde birine ses kaydı ile cevap verdiniz, ve bu ses kaydı o kişinin aklında zihninde yer edindi sonrasında sizi takip etmeye devam etti fakat sizden daha önce birşey satın almadı sadece bir mesajlaşmanız oldu. Birgün profilinizde video paylaştınız o profil de sesiniz var ve direkt olarak o kişinin hedef kitlenizin duyduğu ses sizin yazışmalarınız ile birlikte etkileşim halinde olucak dolayısı ile aylar önceki yazışmanız ses tonunuz sayesinde hatırlanacak ve sonrasın da etkileşime geçeceksiniz.

Dolayısı ile mesajlara cevap verebilecek müsaitliğinizin olmadığı anlar da ses atın. Bu sizin emeğinizin mutlaka karşılığı olacaktır. %40 %50 çok daha fazla dönüş alacağınızı garanti edebiliriz. En azından ileri vadede yatırım olacağına emin olabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Reklamlarınızdan total manada %20 %30 dönüş alacağınızdan tecrübeyle sabit olarak söyleyebiliriz. Umarız bu yazı sizin için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu onwin giriş