Instagram b+y ne demek

Instagram’da “b+y” kısaltması, “best friend” veya “BFF” anlamına gelir. Bu, en iyi arkadaş veya en yakın arkadaş anlamına gelir. Bu kısaltma, genellikle bir kullanıcının en iyi arkadaşını etiketlemek veya bahsetmek için kullanılır. Örneğin, bir kullanıcının gönderisinde “B+Y ile güzel bir gün geçirdim!” yazması, bu kullanıcının en iyi arkadaşıyla birlikte güzel bir gün geçirdiğini belirtebilir.

Instagram ve benzeri platformlar yurtdışı menşeili olduğu için doğal olarak kısaltmalar ve söylemler veya terimler de mecburen ingilizce mana taşımaktadır. E doğal olarak bizler de buna uyum sağlamaktayız. Dilden dile dolaşan terimleri bizler de kendi kelime haznemize ekleyerek telaffüz ediyoruz.

Bu yazımızda sizlere Sosyal medyada ve Instagram’da kullanılan kısaltmaları ve bunların gerçek manalarını ve yazılışlarını aktaracağız. Sizler de bu konuyla ilgili soru sorun ve diğer işlemler için bizlere aşağıdaki yorum formunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Instagram’da ki kısaltmalar

GT

GT Instagram mecrasında Geri takip manasını taşımaktadır. Kişi/ Kişilerin birbirlerini takip etmesi manasını taşımaktadır.

DM

DM Instagram platformunda Direct Mesaj manasını taşır. Bu kısaltma kişilerin veya kurumsal hesapların birbirleri ile özel mesaj yöntemi ile mesajlaşması anlamına gelir.

UNF

UNF Unfollow yani takipten çıkmak manasını taşımaktadır. Takip ettiğiniz bir kişiyi takipten çıkmak terimi Instagramda Unfollow anlamını taşır.

Official

Official daha çok Instagram da kullanılan kısaltmaların başında gelmektedir. Ünlü/Sanatçı/Marka/Model gibi gerek kişisel gerek ise Ticari markaların kullandığı bir kısaltmadır. Official’in türkçe manası ise Resmi olarak bilinmektedir. Örnek : Google Official, Rihanna Official, Yandex Official gibidir.

Stalk

Stalk bu kısaltma veya cümle hayatımıza neredeyse Instagram kurulduktan sonra giriş yaptı. Instagram mecrasında en çok kullanılan sözcüklerin başında gelmektedir. Anlamı ise birisini veya bir hesabı izlemek gizlice hesabı kontrol etmek gönderdiği resimleri videoları ve yazıları ekran görüntüsü almaktır.

BENZER KONULAR  Instagram Dil Seçeneği nasıl değiştirilir

Fake

Fake tüm sanal alemde kullanılan bir terimdir Instagram’da da oldukça yaygındır. Tüm platformlarda ve Instagram’da olduğu gibi sahte yanlış manasını taşımaktadır. Fake hesap, Fake kullanıcı gibi sözcükleri sık sık Instagram platformunda duymaktayız.

Hashtag

Hashtag İngilizce kökenli bir kelimedir türkçe anlamı başlık etiketi manasını taşımaktadır. Instagram’da yazıların Resim paylaşımlarının ve Reelvideoların altına #Hashtag etiketi ile kullanılmaktadır. Mantığı ise en çok aranan başlıkların içerisinde gösterilmesidir.

BTW

Başlık açıklamaları by the way olarak bilinmektedir. Anlamı ise öte yandan diğer yandan manasını taşımaktır.

Live

Instagram’da bir canlı yayın yapan kişinin kullandığı terim.

CC

Anlamı Credit olarak bilinmektedir. Bir fotoğrafın veya videonun sahibini belirtmek için kullanılır.

IGTV

Instagram TV anlamına gelir. 

RP

Repost: Bir gönderiyi başka bir kullanıcının hesabından kendi hesabına paylaşmak için kullanılır.

Instagramda en çok kullanılan terimler hangileridir?

#Hashtag: Bir gönderiyi etiketlemek için kullanılır. Örneğin, #Gezi, #Travel, #Seo

@Mention: Bir kullanıcıyı etiketlemek için kullanılır. Örneğin, @cristiano, @DanoldTrump, @AdReNaLiNe

DM: Direkt mesaj anlamına gelir.

Story: Instagram’da 24 saat boyunca görünen kısa videolar 

Live: Instagram’da canlı yayın

Repost: Bir gönderiyi başka bir kullanıcının hesabından paylaşmak

Like: Bir gönderiyi beğenme

Follow: Bir kullanıcıyı takip etmek

Unfollow: Bir kullanıcıyı takipten çıkmak

Bu içerik 08/01/2024 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu onwin giriş